czwartek, 9 stycznia 2014

Kto pyta, nie błądzi - czyli kilka słów o tym,
jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna niani

    Ostatnio, wpisując się na listę blogów pedagogicznych [KLIK], zdałam sobie sprawę, że na mojej stronie nieco brakuje zawodowych przemyśleń, czy przydatnych wskazówek. Stąd, dzisiaj będzie w nieco innej konwencji. Mam nadzieję, że właśnie dziś uda mi się przekazać kilka istotnych informacji wszystkim zainteresowanym tematem, tzn. przyszłym Nianiom, tym obecnym, a także Rodzicom, którzy aktualnie poszukują opiekunki dla swoich Pociech.


    Rozmowa kwalifikacyjna dla niani to mniej lub bardziej stresujące przeżycie. Wiem, bo w ciągu swojej krótkiej kariery zawodowej uczestniczyłam w kilku spotkaniach rekrutacyjnych. To pozwoliło mi opracować zestaw pytań regularnie powtarzających się przy takich okazjach. Oto on, podzielony na kilka części.

Pytania zawodowe [pośrednio dotyczące niani, głównie jej pracy z Dziećmi]
1) Proszę się przedstawić. Niech Pani powie kilka słów o sobie [co prawda, to nie pytanie, ale niektórzy Rodzice w ten sposób zaczynają rozmowę z kandydatkami].
2) Czy posiada Pani wykształcenie pedagogiczne?
3) Czy [i jakie] posiada Pani doświadczenie w opiece nad Dziećmi? Proszę rozwinąć.
4) W jaki sposób spędzała Pani czas z Podopiecznymi?
5) Jak zorganizowałaby Pani czas naszemu Dziecku? Proszę podać przykłady zabaw.
6) Jak przebiegała Pani współpraca z poprzednimi Pracodawcami? Dlaczego Pani już u nich nie pracuje?
7) Dlaczego Pani wybrała zawód opiekunki? Co Pani w nim lubi, a czego nie? [o tym już niebawem ;)]
8) Jaki był Pani najtrudniejszy moment w pracy niani? Jak Pani sobie poradziła z tym wyzwaniem?
9) Czy zna Pani zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej? Co by Pani zrobiła w następujących sytuacjach, np.: zakrztuszenie, omdlenie, itp.
10) Czy potrafi Pani przygotowywać proste posiłki? Czy do tej pory w zakres Pani obowiązków wchodziło gotowanie dla Dziecka?

Pytania osobiste [bezpośrednio dotyczące Niani, jej poglądów, sprawdzające dopasowanie na linii Rodzic-Niania-Dziecko]
11) Czy Pani pali?
12) Proszę wymienić swoje 3 największe zalety i wady.
13) Jakie są Pani najlepsze cechy? Jakie cechy u innych Pani najbardziej ceni?
14) Co Pani lubi robić w wolnym czasie? Jakie są Pani zainteresowania?
15) Co według Pani jest najważniejsze w relacji Rodzic-Niania? Jak Pani sobie wyobraża współpracę?

Pytania dotyczące współpracy/warunków pracy i umowy
16) Czy jest Pani dyspozycyjna? Jaka jest Pani dyspozycyjność? Czy w wyjątkowych sytuacjach mogłaby Pani przyjść wcześniej lub dłużej zostać?
17) Czy możemy liczyć na współpracę przez co najmniej pół roku/rok/2 lata? [Czy nie ma Pani zamiaru wyjechać w najbliższym czasie? Czy przy nadarzającej się okazji nie ma Pani zamiaru podjąć innej pracy zawodowej, np. w przedszkolu?]
18) Czy zna Pani okolice? Czy mieszka Pani blisko? Czy ma Pani dogodne połączenie komunikacyjne? Czy dojazd nie sprawi Pani trudności?
19) Czy odpowiada Pani proponowana stawka? Jakie wynagrodzenie by Panią interesowało?


    Zdarzyło mi się też brać udział w rozmowie z Rodzicami, którzy bardzo dobrze wiedzieli, czego chcą [zarówno dla siebie, jak i dla swojej Pociechy]. Usłyszałam od nich pytania, które głównie dotyczyły popularnych sposobów/idei wychowawczych. Czułam, że chcieli sprawdzić, czy nadajemy na tych samych falach i czy uda nam się stworzyć wspólny front wychowawczy:
20) Czy słyszała Pani o NVC [Porozumienie Bez Przemocy]? Co Pani sądzi na ten temat?
21) Czy zna Pani teorię/filary Rodzicielstwa Bliskości? Co Pani na ten temat sądzi? Czy byłaby Pani w stanie pracować zgodnie z tą ideą?
22) Czy zna Pani metodę BLW [Baby-led weaning/Bobas lubi wybór]? Co Pani o niej sądzi? Czy stosowała już Pani w swojej pracy tę metodę karmienia lub będzie ją stosować z naszą Pociechą?
23) Co Pani zdaniem jest najważniejsze dla Dziecka w danym wieku?
24) Co Pani zdaniem sprawia Dziecku w tym wieku największą trudność?
25) Co by Pani zrobiła w następujących sytuacjach: płacz/bunt na spacerze, kiedy Dziecko chciałoby należący do Pani telefon, gdy syn/córka nie chciał(a)by jeść, itp.
26) Co Pani sądzi na temat spacerowania podczas mżawki? Czy wychodziłaby Pani wówczas z Podopiecznym na spacer?


    Drogie Nianie/Opiekunowie, pamiętajcie, że Wy również możecie [a nawet to bardzo wskazane] pytać, pytać i jeszcze raz pytać! Nie zapomnijcie już na wstępie ustalić ewentualnych warunków współpracy. Poniżej przedstawiam najistotniejsze dla mnie ustalenia.

O co warto zapytać/co warto na wstępie ustalić:
- informacje na temat Podopiecznego [Jakie Dziecko jest? Co lubi? Czego nie? Na co zwrócić uwagę? Co Dziecku wolno, czego kategorycznie nie?],
- możliwość podpisania umowy [chociażby uaktywniającej], czas trwania umowy,
- dokładny zakres obowiązków,
- sposób rozliczeń [wysokość pensji, sposób płatności: ryczałtowy lub na godziny/np. raz na tydzień lub raz na miesiąc, stawka za nadgodziny, dzień wypłaty, płatny urlop, płatność za dni wolne leżące po stronie Rodziców lub wynikające z niedyspozycji niani].


    Mam nadzieję, że kiedyś komuś i na coś ten spis się przyda ;) A tymczasem jestem ciekawa Waszych wrażeń po spotkaniach z Rodzicami? Czy przytrafiła się Wam jakaś specyficzna rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko niani? Spotkałyście/spotkaliście się z jakimiś wyjątkowymi pytaniami/zadaniami? Zapraszam do podzielenia się nimi!

3 komentarze:

 1. Aż wstyd się przyznać, ale wspomniane przez Ciebie sposoby i metody wychowawcze są mi nieznane. NVC? Filary Rodzicielstwa Bliskości? Chyba dużo mam do nadrobienia...

  OdpowiedzUsuń
 2. Podejrzewam, że jako pedagog z powołania, intuicyjnie stosujesz w swojej pracy elementy NVC. Tyle że pewnie nawet nie wiesz, że "to to" ma swoją specjalistyczną nazwę ;)
  Tak też było w moim przypadku. Na szczęście dowiedziałam się o tym wcześniej niż na wspomnianej rozmowie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się ktoś kiedyś zapytał, dlaczego nie pracuję w żłobku/przedszkolu skoro sprawia mi to taką radość. Metody wychowawcze nie są mi znane, nikt o to nie pytał, ale za to pytali o bobomigi; pytano się mnie o spacery - gdzie bym chodziła i na jak długo oraz w jakich warunkach można wyjść z dzieckiem na spacer; ja jeszcze pytałam o ubieranie dziecka - najczęściej to mama chce wybierać ubranka - u kilku osób spotkałam się nawet z tym, że będą zostawione 3 zestawy ubranek na każdą pogodę...o dojazd nie pytali, o okolicę..dużo by pisać ;)

  www.swiat-wg-anuli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń